Zdecydowana większość aut kupowanych w Polsce to samochody używane, sprowadzane z zagranicy. Taki zakup wiąże się jednak z pewnymi niebezpieczeństwami, a niedoświadczonego kupującego łatwo jest oszukać. Zatem, na co zwrócić uwagę decydując się na zakup auta używanego, by nie paść ofiarą oszustwa? Oto 5 najistotniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę.
Jak przygotować się do oględzin samochodu?
Poszukiwania idealnego auta używanego to spore wyzwanie wymagające nie tylko wielu godzin spędzonych na przeglądaniu ogłoszeń, ale również poszerzaniu wiedzy na temat motoryzacji. Przydatne może się tu okazać skorzystanie ze strony MOTO-SIDOM ciekawostki motoryzacyjne (https://moto-sidom.pl), gdzie znajdziemy sporą dawkę wiedzy i artykuły dotyczące m.in. sprzedaży i zakupu samochodów. Dzięki takiej lekturze będziemy zdecydowanie bardziej wyczuleni na różnego rodzaju oszustwa.
5 rzeczy, o których należy pamiętać kupując używane auto
1. Jazda próbna
Każdy doświadczony sprzedawca wie, że dobre zdjęcia, odpowiednia prezencja auta oraz ciekawie skomponowany opis to klucz do sukcesu. Z tego powodu na większości ogłoszeń zobaczymy błyszczący pojazd i masę superlatyw opisujących stan pojazdu. Nie warto jednak kierować się jedynie pierwszym wrażeniem, a jazda próbna powinna być obowiązkowym punktem oględzin każdego samochodu.
Nie zapominajmy, że zakup nawet używanego samochodu to wydatek rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy, a auto ma nam posłużyć przynajmniej kilka lat. Jazda próbna ma nas także utwierdzić w przekonaniu, czy wybrany przez nas pojazd prowadzi się komfortowo i swobodnie, a my czujemy się w nim bezpiecznie.
2. Sprawdzenie stanu technicznego
Dokładne sprawdzenie stanu technicznego auta to gwarancja udanego zakupu. Dobrym pomysłem dla osób bez doświadczenia w motoryzacji jest zabranie ze sobą członka rodziny lub znajomego mechanika, którzy ocenią stan auta i poszczególne elementy konstrukcyjne. Dużą uwagę należy poświęcić elektronice, która w obecnych czasach stanowi jeden z najistotniejszych elementów budowy każdego pojazdu.
Nie należy zapominać także o poszukiwaniu śladów malowania oraz innych uszczerbkach, które mogą świadczyć o przebytych wypadkach i stłuczkach. Niezbędne będzie również sprawdzenie wiarygodności przebiegu auta za pomocą numeru VIN.
3. Umowa kupna — sprzedaży oraz niezbędna dokumentacja
W przypadku podjęcia decyzji o zakupie konkretnego auta nie warto ulegać euforii, lecz dobrze przyjrzeć się umowie kupna-sprzedaży. Wzory takich pism znajdziemy w Internecie, jednak należy pamiętać, że musi ona zawierać dane umożliwiające identyfikację auta, dane kupującego i sprzedającego oraz cenę samochodu. W umowie warto także zawrzeć zapis o roszczeniach z tytułu wad ukrytych.
4. Rejestracja auta
Po zakupie wymarzonego auta należy pamiętać, że na nabywcy ciąży obowiązek zarejestrowania pojazdu w odpowiednim wydziale komunikacji w ciągu 30 dni od zakupu. Wiąże się z tym również konieczność uiszczenia kilku opłat, takich jak za tablice rejestracyjne czy wydanie dowodu rejestracyjnego. Żeby dopełnić tego obowiązku, należy zgłosić się do wydziału komunikacyjnego z dowodem własności pojazdu oraz dowodem rejestracyjnym auta z ważnym przeglądem technicznym.
5. Ubezpieczenie OC
Ostatnią z rzeczy, o której należy pamiętać, kupując używane auto, jest wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC, najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku czeka na nas kara rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Można również przenieść stare ubezpieczenie na swoje dane, nie zawsze jednak będzie to opłacalne.