Samochodu nie da się używać w nieskończoność. Dobrze utrzymany, zadbany egzemplarz wytrzyma nawet kilka dekad jazdy, ale w większości przypadków już kilkunastoletnie auto kwalifikuje się bardziej na złom niż do dalszej eksploatacji. Czy sprzedaż takiego samochodu do skupu będzie opłacalna?
Czy w skupie zarobi się więcej niż w komisie?
Zazwyczaj tak, poza tym trzeba pamiętać, że komis nie odkupuje samochodu, a tylko pośredniczy w jego sprzedaży, dlatego może w ogóle nie przyjąć do siebie pojazdu bardzo starego i popsutego. Skup aut Toruń działa w inny sposób – jest nabywcą, i wraz z podpisaniem umowy staje się nowym, legalnym właścicielem samochodu. To też skutkuje tym, że w skupie pieniądze dostaje się od razu, a w komisie dopiero po znalezieniu klienta, co może zająć nawet kilka miesięcy.
Jakie znaczenie ma dla skupu zły stan techniczny samochodu?
Za zniszczony, popsuty samochód kierowca dostanie rzecz jasna mniej niż za auto w dobrym stanie, ale i tak skup aut w Bydgoszczy zapłaci więcej od prywatnego nabywcy. Wycena w skupie wygląda nieco inaczej niż na rynku wtórnym – skup chce przede wszystkim pozyskać części zamienne, dlatego sprawność pojazdu nie będzie aż tak istotna jak dla klienta prywatnego, który zazwyczaj szuka po prostu taniego samochodu do codziennej jazdy.
„Zły stan” nie oznacza jednak braku części, co warto mieć na uwadze decydując się na transakcję w skupie. Jeśli bowiem właściciel wymontuje co cenniejsze podzespoły ze swojego pojazdu i wystawi na sprzedaż niekompletny wrak, to skupy najprawdopodobniej nie będą zainteresowane ofertą i odmówią zakupu. Zdemontowany wrak można jedynie oddać do stacji demontażu, która ma obowiązek przyjąć do utylizacji auto w każdym stanie, ale za brakujące części naliczy stosowną opłatę – przy złomowaniu sprawdza się masę samochodu, i musi to być co najmniej 90 proc. masy podanej w dowodzie rejestracyjnym.
Zdemontowanie samochodu opłaca się więc kierowcy jedynie wtedy, gdy będzie on w stanie drogo sprzedać pozyskane części, tak aby pokryć straty wynikające z konieczności uiszczenia opłaty utylizacyjnej. Dla pozostałych właścicieli prostszą i bardziej opłacalną opcją będzie sprzedaż kompletnego samochodu do skupu.
Porzucenie starego samochodu
Niektórym kierowcom stare auto wydaje się tak mało wartościowe, że nie widzą nawet powodu, by z nim jechać na złomowisko, tylko porzucają wrak np. w lesie albo gdzieś na poboczu. Część kierowców robi tak również ze zdekompletowanymi wrakami – wymontowane części sprzedają, a to, co się do sprzedaży nie nadaje, wyrzucają do śmietnika. Problem w tym, że niesprawnego samochodu nie można ot tak porzucić. Wrak musi trafić do utylizacji, a kierowca nie może tego zrobić sam – legalną utylizacją zajmują się wyłącznie licencjonowane stacje demontażu pojazdów.
Bez legalnego złomowania auto w dalszym ciągu jest zarejestrowane i objęte obowiązkiem opłacania ubezpieczenia. Sprzedaż do skupu rozwiązuje ten kłopot, bo to skup będzie się zajmował rozbiórką i utylizacją wraku, a kierowca zarobi na tym przynajmniej kilkaset złotych.